Otwarcie Muzeum

obrazek-proba

Po kilkudziesięciu latach starań Tomasz Vogt otworzył w Pleszewie Muzeum Pamięci Rzemiosła Pleszewskiego – Ocalić od zapomnienia – Kuźnia Zawodów
reklama

Na otwarciu muzeum wszystkich gości powitał Tomasz Vogt, któremu bardzo zależało, aby ocalić od zapomnienia dawne zawody. Pomysłodawca tego miejsca podziękował w szczególności ,,kochanym rzemieślnikom”, bez których to muzeum by nie powstało.

Samo muzeum mieści się w danym budynku Kuźni na ulicy Krótkiej, który został wybudowany przez Wilhelma Stelmana w 1915 roku i dokupiony w 1923 roku przez Józefa Urbana, Polaka urodzonego pod koniec XIX wieku na Lubelszczyźnie. –

W 1913 roku roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował jako robotnik w przemyśle ciężkim i w fabrykach samochodów marki Ford. Jednak przez usilne starania swoich rodziców wrócił do kraju w 1922 roku – tłumaczył losy ludzi związanych z tym miejscem Tomasz Vogt.

Wówczas na tę nieruchomość składała się kuźnia, dom mieszkalny i obszerny ogród. Józef Urban pracował w swojej kuźni przez 50 lat.-

Gdy rozpoczynał swoją działalność miał wiele trudności. Na rynku istniała wówczas duża konkurencja, ale swoją pracowitością i uczciwością zdobył sobie klientów

– zaznaczył.
Budynek został przejęty przez Niemca, ale Józef Urban powrócił po kilku latach do siebie i pracował tutaj, dopóki nie zmogła go choroba. Kuźnię przejął jego syn Teodor.

–   Ja z panem Urbanem spotkałem się w 1964 roku. Skończyłem wówczas szkołę zawodową i rozpocząłem pracę u swojego ojca. Od samego początku byłem zakochany w tej architekturze. Początkowo myślałem o stworzeniu tutaj restauracji, ale mogłem to kupić dopiero po 50 latach, czyli 2011 roku. Wtedy wzięliśmy się wraz z synami za remont. Najpierw był dach, wymiana belek, nowa dachówka, potem zbiliśmy tynk, założyliśmy potrzebną infrastrukturę, wszystko wytynkowaliśmy, wypiaskowaliśmy cegły i przystąpiliśmy do układania całego muzeum. Cała ta modernizacja trwała przez trzy lata – mówił Tomasz Vogt o swoich powiązaniach z tym miejscem.

Powstałe w Pleszewie muzeum tworzą dokumenty rzemieślnicze oraz wyroby i narzędzia rzemiosła użytkowego ze szczególnym uwzględnieniem ziemi pleszewskiej. Mieszcząca się w dwóch salach ekspozycja, została urządzona w formie kilkunastu małych pracowni rzemieślniczych prezentujących między innymi: szewstwo, kotlarstwo, rymarstwo, fryzjerstwo, stolarstwo, kowalstwo.

Kameralny nastrój oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z eksponatami dostarczy wszystkim zapewne niezapomnianych wrażeń. Wejście przez drewniane drzwi będzie podróżą w przeszłość, do czasów, zawodów i sposobów wykonywania przedmiotów, które dziś znamy już tylko z opowieści. W środku dowiemy się jak kiedyś wyglądało życie rzemieślników i dotknąć przedmiotów, które związane są z licznymi zawodami.

Kontakt z nami

Muzeum Rzemiosła

ul. Podgórna 16

Pleszew, Wielkopolska

Phone : +48 662 197 411

Email : muzeum@vogt.com.pl