Idea – o nas

Muzeum mieści się w danym budynku Kuźni, który został wybudowany w 1915 roku. W ostatnich latach obiekt został gruntownie odrestaurowany i zaadoptowany do dzisiejszej funkcji.

Kuźnia0009

 

Muzeum prezentuje narzędzia, elementy wystroju, zdjęcia i dokumenty związane z rzemiosłem, szczególnie tym wykonywanym na Ziemi Pleszewskiej, wpisanym w wielkopolską tradycję i historię. Odnajdziemy tu artefakty związane z: kowalstwem, kotlarstwem, ślusarstwem, plecionkarstwem, bednarstwem, szewstwem, rymarstwem, siodlarstwem, stolarstwem, odlewnictwem, fryzjerstwem, restauratorstwem, krawiectwem, garncarstwem, fotografią i szklarstwem. Wszystko zaaranżowane jest w formie małych warsztatów charakterystycznych dla dane profesji. Umożliwia to poznanie cech charakterystycznych dla zawodów, często już nie istniejącej w danej formie. Przy okazji poznajemy też sposób życia rodzin rzemieślniczych i wytwarzania artykułów, które obecnie znamy już tylko z książek.  

 

Organizacja wystaw odbywała się przy współpracy z rodzinami rzemieślniczymi Ziemi Pleszewskiej. Stąd zgromadzono najcenniejsze eksponaty, które przedtem przechowywane były u osób prywatnych. Aby zwiedzić muzeum lub odbyć w nim lekcję biblioteczną, należy wcześniej umówić się z przewodnikiem.

 

Ciekawostką jest fakt, że podobnie jak Muzeum Piekarnictwa w Pleszewie, Muzeum to stworzone zostało przez osoby prywatne – Tomasza Vogta z rodziną. Kapitalny remont podupadającego budynku trwał 3 lata. Natomiast poprzedni właściciel obiekt zakupił w 1923 roku i świadczył w nim usługi aż przez pół wieku.